Artykuly o controllingu

Controlling ekonomiczny jest integralną częścią controllingu w wszystkiej solidnej firmie. Controlling zatrzymuje się ustalaniem zapotrzebowania na sposoby finansowe, rentownością sposobów finansowania przedsiębiorstwa, kosztami oraz zyskiem, a także płynnością fizyczną i opinią efektywności inwestowania kapitału.

Controling można rozdzielić na trzy etapy: - planowanie, - realizacja, - kontrola.

Po raz pierwszy controlling wykorzystano w latach trzydziestych w USA. Na Odległy Kontynent trafił, przede każdym dzięki przedsiębiorstwom niemieckich. Jego stały rozwój możemy obserwować z lat pięćdziesiątych. Do własnego kraju przywędrował przede wszystkim za sprawą fili międzynarodowych korporacji, aczkolwiek jeszcze popularniejsza wielkość i niewielkich firm, czasem nawet nie całkiem świadomie, zaczynają wprowadzać narzędzia controllingowe. Bez problemu można zauważyć, że z controllingiem przechodzimy do czynienia wszędzie tam, gdzie w zarządzaniu pojawiają się te aspekty:

- Zdecentralizowany system sterowania w spółce, - Firma nastawiona jest na osiąganie ściśle wyznaczonych celów, - Wprowadzono system motywacyjny, który zawiera robić, że firma pracuje efektywniej, - Robiona jest rachunkowość zarządcza, która powoduje na podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych, - Dobrze prowadzony system zbierania informacji,

Wprowadzenie do firmy zasad controllingu finansowego automatycznie wymusza zmiany w jej formie. Poprawia się jej forma organizacyjna, system rozliczeń finansowych, a jeszcze obieg dokumentów w spółce. Prowadzenie prawidłowego controllingu finansowego nie jest możliwe bez odpowiednich programów informatycznych. W controllingu finansowych plasuje się szczególny nacisk na skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem, co nie ma znaczenia, jak mamy do rezygnowania z rachunkowością zarządczą.